A Jóga Alapismeretei – V. Hit

Print Friendly, PDF & Email

Előző rész
Folytatás

K: Mi a különbség a hit [faith], meggyőződés [belief] és a bizalom között?

A: A hit egy érzés az egész lényben; a meggyőződés mentális; a bizalom egy személyben vagy az Isteniben való bizakodás jelent, vagy egy érzést keresésünk illetve igyekezetünk eredményének bizonyosságát illetően.

 

K: Mit értenek az emberek a “vak hit” alatt?

A: A kifejezésnek nincs valódi jelentése. Feltételezem, azt akarják mondani, nem fognak hinni bizonyíték nélkül – de a bizonyíték után kialakított következtetés nem hit: az tudás vagy egy mentális vélemény. A hit olyasmi, amivel a bizonyíték vagy tudás előtt rendelkezünk, és segít, hogy elérjük a tudást vagy tapasztalatot. Nincs bizonyíték, hogy Isten létezik, de ha van hitem Istenbe, akkor elérhetem az Isteninek a megtapasztalását.

 

K: Mi a különbség a pszichikai hit, mentális hit, vitális hit és fizikai hit között?

A: A mentális hit legyőzi a kétséget, és segít megnyílni az igazi tudás felé; a vitális hit megakadályozza az ellenséges erők támadását vagy megfutamítja őket, és segít megnyílni az igazi spirituális akarat és cselekvés felé; a fizikai hit minden fizikai zavarosságon, tétlenségen vagy szenvedésen keresztül szilárdan megtart minket és segít megnyílni az igaz tudat megalapozása felé; a pszichikai hit megnyit minket az Isteni közvetlen érintése felé, és segít megvalósítani az egyesülést és az önátadást.

 

K: Mit jelent a “dinamikus hit”? Nem minden hit dinamikus?

A: A hit lehet Tamaszikus és hatástalan, pl. “Hiszem, hogy az Anya mindent megtesz értem, ezért én semmit sem teszek. Amikor akar, át fog alakítani.” Ez nem dinamikus, hanem statikus és tétlen hit.

 

K: Még azt követően is, hogy teljes a hitük és önátadásuk, sokáig kell várakozniuk a szadhakoknak, hogy az Isteni Kegyelem által magasabb tapasztalatokban részesüljenek?

A: Ha minden részben teljes a hit és önátadás, akkor nem lehetséges, hogy ne legyen semmilyen tapasztalat.

  Sri Aurobindo: Elements of Yoga

Submit a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .