Az egész Jóga természetében egy újjászületés

Print Friendly, PDF & Email

Az egész Jóga természetében egy újjászületés; a Jóga az ember hétköznapi, mentálissá vált, anyagi életéből egy emelkedettebb tudatba valamint egy nagyszerűbb és istenibb lénybe való megszületés. Semmiféle Jógát nem lehet sikeresen elkezdeni és követni, ha nem ébredünk rá meggyőzően ennek a nagyobb spirituális létezésnek a szükségességére. A lélek, amely e mély és széleskörű változásra elszólíttatik, különböző módokon érkezhet meg a kiindulóponthoz. Eljuthat ide saját természetes fejlődése által, amely nem-tudatosan vezette őt a felébredésre; elérheti azt egy vallás befolyásán vagy egy filozófia vonzerején keresztül; közeledhet felé egy lassú megvilágosodás által, vagy odaszökellhet egy váratlan érintés vagy lökés által; oda erőltetheti őt a külső körülmények nyomása vagy egy belső szükségszerűség, egy szimpla szó, amely széttöri az elme plombáit, vagy egy hosszas megfontolás, egy olyan személy távoli példája, aki kitaposta az ösvényt, vagy az élő érintkezés és a napi befolyás. A természetnek és a körülményeknek megfelelően fog megérkezni a hívó szó.

Bármely módon is érkezik azonban meg, az elme és az akarat el kell hogy határozza magát, és ennek eredményeként egy teljes és célravezető önfelajánlás kell hogy létrejöjjön. Egy új spirituális eszme-erő elfogadása és a lényben egy felfelé irányultság, egy megvilágosodás, egy fordulat vagy átalakítás, amelyekre ráveti magát az akarat és a szív törekvése – ez az a nagy jelentőségű tett, amely magként magában foglalja az összes eredményt, amelyeket a Jógának nyújtania kell. Pusztán az eszme vagy az intellektuális kutatása valami magasabb rendűnek rajtunk túl, bármennyire erőteljes érdeklődést vált is ki az elméből, eredménytelen, ha nem veti rá magát a szív, egyetlen kívánatos dologként, és az akarat, egyetlen elérendő dologként. Mert a Szellem igazságáról nem pusztán gondolkodni kell, hanem élni kell azt, és ahhoz hogy éljük, a lény egyesített céltudatossága elengedhetetlen; egy ekkora változást, mint amilyet a Jóga szándékol, megosztott akarattal vagy az energia egy kis részével vagy egy tétovázó elmével nem lehet véghezvinni. Aki az Istenit kutatja, annak Istennek kell szentelnie magát, és csakis Istennek.

– Sri Aurobindo: A Jóga szintézise

Submit a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .